Зарядна станція власноруч

Якщо ви не встигли придбати зарядну станцію за найнижчою ціною, логічно виникає питання – чи варто переплачувати, якщо можна зібрати подібний пристрій з окремих компонентів? Це може обійтися дешевше, якщо уникнути придбання зайвих і непотрібних елементів, наприклад, занадто потужного інвертора або надто дорогого акумулятора.

Щоб краще зрозуміти процес, давайте розберемося, з яких компонентів складається саморобна зарядна станція і на що слід звернути увагу при виборі її складових.


 Акумулятор. Бюджетнішим варіантом буде придбання стандартного свинцево-кислотного акумулятора, який часто використовують у більшості автомобілів. Однак, варто пам’ятати, що зберігати такі акумулятори вдома небезпечно. З часом вони можуть почати виділяти шкідливі, а іноді й вибухонебезпечні гази. Це особливо актуально, якщо акумулятор не новий, і ви не знаєте, чи він був правильно експлуатований. Також варто звернути увагу, що свинцево-кислотні акумулятори не переносять швидкої зарядки, і в умовах, коли електроенергія доступна лише на 2-3 години, їх зарядка може бути ускладнена.

Більш надійним вибором будуть AGM-акумулятори. Це також свинцево-кислотні акумулятори, але вони мають герметичний корпус із абсорбованим електролітом замість рідкого, як у звичайних акумуляторах. При правильному використанні AGM-акумулятори не виділяють шкідливих газів, що робить їх безпечнішими для використання вдома. Крім того, ці акумулятори підтримують швидшу зарядку та допускають глибший рівень розряду, ніж звичайні моделі. Завдяки цьому AGM-акумулятори встановлюють на автомобілі з системою старт-стоп, де вони витримують більш агресивні умови експлуатації.

Корисна порада: пам’ятайте, що всі акумулятори, навіть AGM, не люблять глибокого розряду. Рівень розряду визначається за напругою – чим нижчий вольтаж акумулятора, тим нижчий рівень заряду (див. таблицю). Краще уникати розряду нижче 50%.

 

Обираємо акумулятор AGM з ємністю 60 А*год. У якості прикладу розглянемо модель Bosch 60А AGM.

Зарядний пристрій для акумулятора. При виборі зарядного пристрою немає необхідності переплачувати за моделі, розраховані на великі акумулятори. Зазвичай зарядний струм обирають на рівні 1/10 від ємності акумулятора. Якщо ємність акумулятора Bosch 60А AGM становить 60 А*год, для нього буде потрібен зарядний пристрій з потужністю щонайменше 6 А.

Доцільно придбати пристрій із більшим запасом потужності, адже в майбутньому можна буде придбати акумулятор із більшою ємністю. Тому варто обирати зарядний пристрій із робочою напругою 12 В, який здатний заряджати акумулятори з ємністю до 100-150 А*год, забезпечуючи максимальну силу струму від 10 до 15 А.

Для наших потреб підходить модель Neo Tools 6А/100Вт. Вона має максимальну силу струму 6 А, різні режими зарядки для різних типів акумуляторів, включаючи режим відновлення для старих акумуляторів, а також дисплей, що полегшує контроль над процесом заряджання. 




Обираємо інвертор Tommatech 12V/220V MS-1500 1800W, який має потужність 1500 Вт, пікову – 1800 Вт, та забезпечує чисту синусоїду.

Корисна порада: не варто купувати інвертор із зайвою потужністю, якщо не плануєте підключати до нього потужне обладнання. Більш потужний інвертор навіть у вимкненому стані споживає більше енергії, яку ви намагаєтеся зберегти.

Зазвичай, разом із зарядним пристроєм та інвертором йдуть клеми-крокодильчики для підключення до акумулятора. Якщо їх немає, такі кабелі можна легко докупити за потреби.



Плюcи та мінуси 

Переваги такого рішення. Окрім економії коштів, ми отримуємо пристрій із більшою ємністю. У EcoFlow ця характеристика становить 256 Втгод, а у Bluetti – 268 Втгод. Наша ж збірка забезпечує приблизно 300 Втгод. Для обчислення потрібно помножити ємність автомобільного акумулятора, що дорівнює 60 ампер, на 12 вольт – отримуємо 720 Втгод.

Також великий плюс пікове навантаження в 1800 Вт.  Ви спокійно зможете підключити до інвертора холодильник і котел.  Зарядні станції з такою потужністю буде коштувати в 2-3 рази дорожче.

Зважаючи на те, що акумулятор не варто розряджати повністю, а лише на 50%, залишається близько 360 Втгод. Якщо відняти приблизно 15% на енергоспоживання інвертора, залишається трохи більше 300 Втгод. Це непоганий результат, оскільки реальна ємність EcoFlow і Bluetti також трохи менша за заявлені показники.

Недоліки рішення. Необхідно постійно контролювати рівень розряду акумулятора та перемикати його з інвертора на зарядку. Це важливий момент, оскільки кілька повних розрядів автомобільного акумулятора можуть призвести до його виходу з ладу, що потребуватиме заміни. У випадку з EcoFlow і Bluetti ситуація стабільніша, оскільки зарядні станції оснащені акумуляторами LiFePO4, які витримують до 2500-3000 циклів зарядки.

Ще один мінус – розміри та відкрита конструкція цього комплекту. Якщо в домі є діти або домашні тварини, важливо забезпечити їхню безпеку, а краще створити захисний кейс, що вже виходить за межі концепції «зробити дешево». Також варто пам'ятати, що звичайні свинцево-кислотні акумулятори не рекомендовано використовувати в житлових приміщеннях, оскільки вони можуть виділяти небезпечні гази. Розміщуйте їх у нежитлових приміщеннях.

Висновок: сучасні зарядні станції позбавляють багатьох незручностей і мають додаткові функції. Наприклад, зарядна станція BLUETTI EB3A Portable Power Station може працювати як безперебійник, а більшість моделей від EcoFlow та Bluetti підтримують швидку зарядку, що є важливим у випадку частих відключень електроенергії – станцію можна повністю зарядити за 1-2 години.

Отже, якщо вам потрібен комплект потужністю до 1 кВт, доцільніше придбати готову зарядну станцію, не турбуючись про безпеку. Однак для моделей на 1+ кВт саморобні станції обійдуться значно дешевше.


238 04.08.2024
0